FURNITURE / Tables / Tea table 16657151

nr 1665 7151

TEA TABLE

rococo, Hårt kompletterat, Furu / björk, Width: 79 cm. Width: 60 cm, height: 64 cm, wear, damages.

Rokoko, Hårt kompletterat, Furu / björk, Bredd: 79 cm. Djup: 60 cm, höjd: 64 cm

Condition: slitage, skador

1000

SEK 1600

Monday December 9 2024
at 20:11:12

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.